Spis-Huset i Nybro AB
Org.nr: 556344-2838| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 21 023 | 23 926 | 25 803 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 345 | 2 317 | 2 801 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3003.3 | 3418.0 | 3686.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.5 | 9.7 | 10.9 |
| Kassalikviditet % | 107.8 | 109.8 | 89.8 |
| Soliditet % | 48.2 | 59.7 | 51.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 21 023 | 23 926 | 25 803 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -19 661 | -21 620 | -23 011 |
| Avskrivningar (kSEK) | -138 | -70 | -39 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 363 | 2 306 | 2 793 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 345 | 2 317 | 2 801 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 328 | 1 599 | 1 601 |
| Skatt (kSEK) | 284 | 336 | 333 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 044 | 1 263 | 1 268 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 495 | 603 | 143 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 851 | 4 721 | 5 170 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 8 824 | 8 518 | 9 173 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 9 319 | 9 121 | 9 316 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 044 | 1 263 | 1 268 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 646 | 4 602 | 4 339 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 060 | 1 060 | 520 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 613 | 3 459 | 4 457 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 9 319 | 9 121 | 9 316 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med öppna spisar, kaminer och tillbehör, uthyrning av handverktyg och mindre maskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46841 - Partihandel med järnhandelsvaror



