GT Steel Construction AB
Org.nr: 556393-5039| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 374 217 | 279 106 | 455 448 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 21 581 | 11 268 | 25 334 |
| Antal anställda | 34 | 32 | 30 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 11006.4 | 8722.1 | 15181.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 279 | 1 468 | 1 428 |
| Löner till övriga (kSEK) | 14 127 | 10 107 | 9 584 |
| Vinstmarginal % | 5.9 | 4.1 | 5.6 |
| Kassalikviditet % | 136.6 | 152.9 | 172.6 |
| Soliditet % | 28.7 | 38.6 | 42.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 374 217 | 279 106 | 455 448 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -352 316 | -267 699 | -429 975 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 421 | -1 076 | -704 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 21 901 | 11 406 | 25 474 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 21 581 | 11 268 | 25 334 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 22 123 | 10 315 | 19 564 |
| Skatt (kSEK) | 4 719 | 2 342 | 4 102 |
| Årets resultat (kSEK) | 17 404 | 7 973 | 15 462 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 601 | 6 129 | 1 380 |
| Summa varulager (kSEK) | 5 215 | 1 943 | 4 679 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 122 728 | 57 458 | 63 591 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 127 329 | 63 587 | 64 971 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 17 404 | 7 973 | 15 462 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 26 603 | 14 198 | 18 225 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 12 478 | 13 021 | 12 068 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 250 | 54 | 550 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 85 998 | 36 315 | 34 127 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 127 329 | 63 587 | 64 971 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva tillverkning och montering av stålkonstruktioner för byggnader, entresoler och lagersystem samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25110 - Tillverkning av metallstommar och delar därav



