Stadium Ski AB
Org.nr: 556425-2053| Nyckeltal | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 38 206 | 44 801 | 45 810 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -3 576 | 557 | 822 |
| Antal anställda | 12 | 13 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3183.8 | 3446.2 | 3054.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -8.4 | 1.9 | 2.3 |
| Kassalikviditet % | 43.8 | 36.3 | 38.6 |
| Soliditet % | 10.0 | 10.2 | 10.7 |
| Resultaträkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 38 206 | 44 801 | 45 810 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -41 431 | -43 955 | -44 782 |
| Avskrivningar (kSEK) | -432 | -417 | -445 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -3 225 | 845 | 1 027 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -3 576 | 557 | 822 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 424 | 146 | 43 |
| Skatt (kSEK) | 152 | 90 | 4 |
| Årets resultat (kSEK) | 272 | 56 | 39 |
| Balansräkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 742 | 1 084 | 1 371 |
| Summa varulager (kSEK) | 9 490 | 8 261 | 6 843 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 16 142 | 12 769 | 11 144 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 16 885 | 13 853 | 12 515 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 272 | 56 | 39 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 562 | 1 290 | 1 234 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 150 | 150 | 139 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 15 172 | 12 414 | 11 142 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 16 885 | 13 853 | 12 515 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med sport- och reklamartiklar och annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47631 - Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar



