Industri Belos AB
Org.nr: 556439-7106| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 251 087 | 228 484 | 239 594 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 55 884 | 31 347 | 41 012 |
| Antal anställda | 5 | 18 | 18 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 50217.4 | 12693.6 | 13310.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 961 | 1 368 | 1 673 |
| Löner till övriga (kSEK) | 13 397 | 13 045 | 12 438 |
| Vinstmarginal % | 22.3 | 13.7 | 17.1 |
| Kassalikviditet % | 112.7 | 110.7 | 120.3 |
| Soliditet % | 27.1 | 30.8 | 29.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 251 087 | 228 484 | 239 594 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -195 916 | -198 051 | -199 571 |
| Avskrivningar (kSEK) | -185 | -235 | -279 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 55 171 | 30 433 | 40 023 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 55 884 | 31 347 | 41 012 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 915 | 1 399 | 1 523 |
| Skatt (kSEK) | 704 | 351 | 406 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 211 | 1 048 | 1 117 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 291 | 1 809 | 686 |
| Summa varulager (kSEK) | 22 948 | 25 626 | 17 373 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 139 219 | 115 656 | 118 192 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 141 510 | 117 465 | 118 878 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 211 | 1 048 | 1 117 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 38 273 | 36 062 | 35 014 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 73 | 104 | 66 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 103 164 | 81 299 | 83 798 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 141 510 | 117 465 | 118 878 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall dels sköta koncerngemensamma funktioner för rörelsedrivande dotterbolag och dels handel och agenturverksamhet med maskiner och produkter för bl a VA-branschen samt förvaltning av fastigheter och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46842 - Partihandel med VVS-varor



