Ventmetoder Västerås AB
Org.nr: 556788-4167
Koncernmoder:
Axcel Vi K/S 2
Dotterbolag:
1 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 46 096 | 53 865 | 55 602 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -4 636 | 2 272 | 8 112 |
| Antal anställda | 15 | 13 | 17 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3073.1 | 4143.5 | 3270.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 404 | 1 246 | 919 |
| Löner till övriga (kSEK) | 5 634 | 5 242 | 5 243 |
| Vinstmarginal % | -10.0 | 4.2 | 14.6 |
| Kassalikviditet % | 224.2 | 284.3 | 194.1 |
| Soliditet % | 55.4 | 64.7 | 48.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 46 096 | 53 865 | 55 602 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -50 735 | -51 674 | -47 543 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -4 639 | 2 191 | 8 059 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -4 636 | 2 272 | 8 112 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -870 | 72 | 5 113 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 66 | 1 080 |
| Årets resultat (kSEK) | -870 | 6 | 4 033 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 18 718 | 17 538 | 23 441 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 18 718 | 17 538 | 23 441 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -870 | 6 | 4 033 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 370 | 11 239 | 11 234 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 130 | 130 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 8 349 | 6 169 | 12 078 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 18 718 | 17 538 | 23 441 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva teknisk konsultverksamhet för fastigheter, VVS-installationer, energibesparande åtgärder, elinstallationsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43222 - Ventilationsarbeten
Övriga branscher SNI
| 71121 - Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik |



