Cromocol Scandinavia AB
Org.nr: 556848-0858| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 42 673 | 63 797 | 61 908 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 6 082 | 7 480 | 8 636 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5334.1 | 7974.6 | 10318.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.3 | 11.8 | 14.0 |
| Kassalikviditet % | 168.8 | 127.7 | 170.7 |
| Soliditet % | 61.8 | 57.3 | 45.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 42 673 | 63 797 | 61 908 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -38 991 | -56 444 | -53 423 |
| Avskrivningar (kSEK) | -114 | -120 | -125 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 682 | 7 353 | 8 485 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 6 082 | 7 480 | 8 636 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 7 057 | 8 780 | 8 637 |
| Skatt (kSEK) | 974 | 1 829 | 1 794 |
| Årets resultat (kSEK) | 6 083 | 6 951 | 6 843 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 9 608 | 9 722 | 352 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 032 | 1 792 | 2 016 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 13 666 | 10 011 | 22 425 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 23 273 | 19 733 | 22 776 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 6 083 | 6 951 | 6 843 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 14 381 | 11 298 | 9 348 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 1 300 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 892 | 6 434 | 11 954 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 23 273 | 19 733 | 22 776 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva försäljning, utveckling, produktion och service av laboratorie- och mätutrustning, förvaltning av värdepapper, förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
26510 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering



