Abra Industrifastigheter AB
Org.nr: 556886-8243| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 13 917 | 13 825 | 13 187 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 11 116 | 11 016 | 10 441 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 80.7 | 80.0 | 79.2 |
| Kassalikviditet % | 373.9 | 186.1 | 15.2 |
| Soliditet % | 27.2 | 23.7 | 18.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 13 917 | 13 825 | 13 187 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 902 | -2 824 | -2 948 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 483 | -2 559 | -2 607 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 11 015 | 11 001 | 10 239 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 11 116 | 11 016 | 10 441 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 115 | 2 591 | 2 857 |
| Skatt (kSEK) | 670 | 533 | 588 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 445 | 2 058 | 2 269 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 52 676 | 55 159 | 57 718 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 7 632 | 3 764 | 7 918 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 60 308 | 58 923 | 65 636 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 445 | 2 058 | 2 269 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 16 125 | 13 680 | 11 623 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 376 | 374 | 450 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 41 766 | 42 846 | 1 311 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 041 | 2 023 | 52 252 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 60 308 | 58 923 | 65 636 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



