Garpes Livsmedel AB
Org.nr: 556959-2875| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 43 433 | 41 549 | 39 360 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 920 | 1 849 | 651 |
| Antal anställda | 11 | 10 | 10 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3948.5 | 4154.9 | 3936.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2.1 | 4.5 | 1.7 |
| Kassalikviditet % | 87.2 | 109.2 | 95.6 |
| Soliditet % | 45.3 | 52.6 | 58.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 43 433 | 41 549 | 39 360 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -42 506 | -39 702 | -38 706 |
| Avskrivningar (kSEK) | -647 | -676 | -713 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 927 | 1 847 | 655 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 920 | 1 849 | 651 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 678 | 1 370 | 477 |
| Skatt (kSEK) | 147 | 295 | 109 |
| Årets resultat (kSEK) | 531 | 1 075 | 368 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 752 | 3 320 | 3 876 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 054 | 1 822 | 1 736 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 584 | 6 299 | 4 915 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 336 | 9 619 | 8 791 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 72 | 72 | 72 |
| Årets resultat (kSEK) | 531 | 1 075 | 368 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 815 | 3 286 | 3 712 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 475 | 2 233 | 1 755 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 046 | 4 100 | 3 324 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 336 | 9 619 | 8 791 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva dagligvaruhandel, äga och förvalta lös egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47112 - Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad



